Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.01.2016 15:24 - Шарл Перо
Автор: viva1122 Категория: Изкуство   
Прочетен: 2898 Коментари: 8 Гласове:
3

Последна промяна: 12.01.2016 15:29

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ЗА ШАРЛ ПЕРО ОТ ЕДНА СТАТИЯ, КОЯТО НЕ ГАРАНТИРА ДОСТОВЕРНОСТТА, НО ТАКА ИЛИ ИНАЧЕ ПРИКАЗКИТЕ СЕ ЧЕТАТ И ЩЕ СЕ ЧЕТАТ ОЩЕ ДЪЛГО, НАДЯВАМ СЕ.
  С този постинг поздравявам troia - блог.бг - любителка и разказвачка на приказки  
  image 


 image


 ЛЮБОПИТНО - ЗА ШАРЛ ПЕРО
 

С тоя въпрос се занимава написаната от руския писател-филолог Сергей Бойко биография на автора на приказки, за която прочетох в статията на Анатолий Каральов “Тайната на Шарл Перо”.

Какво се знае за човека, на когото се приписва авторството на най-четените и обичани приказки за деца “Червената шапчица”, “Пепеляшка”, “Малечко Палечко”, “Синята брада”, “Котаракът в чизми”, “Спящата красавица” и др.?

Шарл Перо е роден през 1628 г. и е починал през 1703 г. Той е бил адвокат, академик, поет и писател, любимец на легендарния Людовик ХІV, наричан Краля-Слънце. Оказва се обаче, че във филологическата наука и досега не е установено със сигурност той ли или неговият син е автор на прочутите приказки. Книгата, в която те са събрани, е издадена в Париж на 28 октомври 1696 г. Под посвещението в началото й стои името Пиер Д’ Арманкур. Разказвачът говори за себе си в сборника като за “детето, на което е било приятно да съчинява приказки”. В Париж бързо разкрили тайната на псевдонима и че под него се прикрива най-малкият любим син на Шарл Перо, 19-годишният Пиер. Дълго време се смятало, че цялата мистификация е измислена от бащата, за да въведе своя потомък във висшите кръгове на френското дворцово общество. Завършилият право уважаван кралски чиновник и писател Шарл Перо даже имал планове за сближаване на Пиер и младата племенница на Людовик, Орлеанската принцеса, на която и била посветена книгата с приказки на Майката Гъска, издадена от парижкия издател Клод Барбен. Съществуват документални данни, че бащата всъщност е съветвал сина си да събира и записва народни приказки.

Най-странно в цялата история е това, че в мемоарите на писателя, написани малко преди смъртта му, не се споменава и дума за приказките на Майка Гъска, които вече са се радвали на широка популярност. Там подробно са изброени житейските му заслуги: службата при министър Колбер, редактирането на първия Пълен речник на френския език, стихотворните оди в чест на краля, преводите на басни на италианеца Фаерно, тритомните изисквания за сравняването на древни автори и нови творци. И нищо за сборника приказки, които са преиздадени три пъти само първата година от Клод Барбен. На ден последният продавал по 20-30, понякога – по 60 книги, фантастично количество и в днешно време. Сборникът приказки завладял бързо цяла Европа и се явява на практика първата книга, написана специално за деца. Както се изразява Анатолий Каральов: “От шедьовъра на Перо се ражда феноменът на детската литература!”

Версиите за авторството, като последно, остават две:

1. Че автор е бащата, Шарл Перо, но е решил да припише литературната слава на сина си Пиер.

2. Че автор на приказките е най-малкият син на Шарл Перо – Пиер Д’ Арманкур, а бащата само е обработил литературно написаното от него.

А съдбата на Пиер никак не е била розова. След феноменалния успех на книгата той действително бил приет в кръга на принцесата на Орлеан, но само половин година по-късно убил с шпага при улична свада Гийом Кол, син на Мари Фурие, вдовица на дърводелец. Убийството на човек от простолюдието от благородник тогава се наказвало изключително строго, Пиер бил абсолютно компрометиран и се озовал в затвора, а вдовицата завела срещу него съдебно дело. Бащата – Шарл, вече бил президент на Френската Академия, да не говорим пък, че бил много богат и неотдавна бил придобил старинния замък Розие на брега на река Сена, в покрайнините на град Труа. Благодарение на връзките и парите си той успял да измъкне сина си от затвора и му купил чин “лейтенант” в кралската армия. Пиер бил пратен на предната линия и скоро след това – убит.

Дълго след смъртта на Пиер приказките излизали под неговото име, но около 10 години по-късно вече преобладавало мнението, че баща му ги е написал. От 1724 г. вече за автор на приказките на Майка Гъска се е смятал Шарл Перо, починал скоро след сина си, през 1703 година.




http://descendedfromculture.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=1408&df=45&dflid=3






Гласувай:
3



Следващ постинг
Предишен постинг

1. germantiger - ...
12.01.2016 16:17
Поздравления за постинга, интересно инфо, което прочетох, разбира се, със съмнение - не случайно и ти си споменала несигурността или поставила предполагам въпросителните.

“Червената шапчица”, “Пепеляшка”, “Малечко Палечко”, “Синята брада”, “Котаракът в чизми”, “Спящата красавица”

Всички тези изброени приказки според други специалисти са германски, при Червената шаочица спора е за годината на издаване, Котаракът почти сигурно е френски, както Синята брада, Пепеляшка и Спящата красавица вероятно германски. "Слава Богу" Каральов не е добавил в списъка Бременските музиканти, Хензел и Гретел, а можеше дори и руски да ги направи.

2. Че автор на приказките е най-малкият син на Шарл Перо – Пиер Д’ Арманкур, а бащата само е обработил литературно написаното от него.

ТОВА ПОЧТИ СИГУРНО Е НОН-СЕНС, защото хиляди приказки най-вече германски са записани от събирачи ходили по народа, такива са записани по-късно френски, испански, английски, холандски, ирландски, всякакви, вкл. сръбски и български в още по-късно време след братя Гримм, които поставят началото на народната и по-късно национална фоклористика популярна в Европа.

Какво казвам - че приказките са доказали своята народна фолклорна природа и то са я доказали в хиляди и ЕМБЛЕМАТИЧНИ мотиви, които едно дете едва ли би надраснало и преповторило вековете народен "гений" - просто събирачите доказват с делото си това. Авторите на приказки като Перо или Андерсен са нещо друго - те са велики разказвачи или "аранжори" на народностно.
цитирай
2. viva1122 - germantiger - G_T - :)
12.01.2016 17:38
Благодаря ти за коментара - допълващи подробности и конкретика, с които съм напълно съгласна!

Несъмнено авторството на някои приказки е поставено под въпрос и то не отсега и не към един автор - не само в този материал - от кого са - дали от бащата или сина. Аз не съм специалист, но легенди, притчи, истории разказвани на времето устно между хората и от майка и лели на деца са записвани, това за никого не е новост. Затова може би си мисля, че някои легенди са попаднали в ухото на не толкова малкия син и той е решил да ги запише или по-скоро да ги предаде устно на баща си - не знам и не мога да знам, просто предположение.
Съгласна съм и с теб. На много приказки авторите им са спорни, на други - не, а има и приказки почти съвпадащи си в много страни.
Важното е, че са записани и няма да се забравят лесно, защото имат смисъл и учат децата на ценностите в живота.
И сега има хора, които събират и записват истории за събития и лица, които трябва да се знаят и помнят.
Жалко е, че българските приказки сигурно биха били повече, ако са се записвали на времето, но...това е друга тема.
цитирай
3. germantiger - Повече да, по-малко не
12.01.2016 18:17
2. viva1122
17:38
Жалко е, че българските приказки сигурно биха били повече, ако са се записвали на времето, но...

...

Вероятно да, макар при българските приказки да има и друг "обратен" процес - особено по червено време се измислиха доста български приказки, които не бяха народни, но трябваше да запълнят това, което други народи са постигнали за векове, но съратниците на Гошо Тарабата/Георги Димитров искаха да постигнат за десетилетия.

Несъмнено с вековете се е загубило доста, покрай робството също, но после се е посъздало и малко фалшиво да го кажа, неточно.
цитирай
4. viva1122 - Имам предвид...
12.01.2016 18:55
за приказки или истории преди векове, нали сме българи от преди векове, не по червено време - такива приказки са "серийно" производство и дори не се доближават до тези световно известните на Шарл Перо, Братя Грим и още и още.
Явно това, което са били и което са творили, събирали и записвали в тези векове, тези автори и др., ние можем само да четем и се учим - да отдадем заслуженото им с право.

То българите-историци нямат единомислие и има опити за преиначаване на историята ни, а аз си мисля за приказките. :)
цитирай
5. troia - Здравей, Виве!
12.01.2016 20:55
Благодаря ти. Изненада ме много приятно. Беше ми интересно да прочета за живота и творчеството на баща и син. Това са ми любими приказки, които съм чела и препрочитала като малка. Скоро гледах и новият филм-приказка за Пепеляшка /снимката, която си сложила е от него/. Ако някой преди време ми беше казал, че и аз ще пиша, нямаше да му повярвам изобщо. Определено писането на приказки си е доста трудоемко, но е много приятно, защото попадаш в друг фантастичен свят, виждаш и усещаш героите и само ги пресъздаваш в думи.
Може би нямаше да измисля толкова много, ако не ме подкрепяте тук. Ще използвам момента да благодаря на теб и на германтигър за това.:)
цитирай
6. viva1122 - Троя -
12.01.2016 21:56
Удоволствие е да успея и аз да те изненадам и се радвам, че ти е харесал. Филмът и аз го гледах и да - красота отвсякъде. За подкрепата в писането на приказки от мен я имаш, независимо различния поглед, който имам понякога, но разбираш, че не е критика, а мнение.
И аз ти благодаря за коментара и продължавай да ме изненадваш с твоите приказки и ако може - предупреждавай ме за стряскащите картинки :)) /като тези за баба Яга, например/ - шегувам се

Поздрави!
цитирай
7. troia - Виве,
12.01.2016 22:43
баба Яга ми е любимата героиня, защото прилича на мен.:)) Шегувам се.
Наистина ме изненада!
И ще се радвам, ако се отбиваш. Коментирай си свободно.:)
Приятна и спокойна вечер!
цитирай
8. viva1122 - Троя...
14.01.2016 16:58
Благодаря ти и знам, че мога да коментирам, дори с различията си по темите понякога :)
И на теб хубави и светли дни!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: viva1122
Категория: Други
Прочетен: 186578
Постинги: 100
Коментари: 246
Гласове: 733
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031